ST: FARMA - Strategie a efektivita farmaření

Diskuze na fóru 'Debatní koutek' zahájená uživatelem pajda361, 6/12/13.

Milý(á) fórum uživatel (ko),

pokud chcete být na fóru aktivní a máte zájem se zúčastnit v různých diskuzích a využívat dané fórum musíš se nejdříve přihlásit do hry. Pokud nemáš žádný herní účet, prosím, zaregistruj se. Těšíme se na Tvou návštěvu na našem fóru! „do hry“
 1. pajda361

  pajda361 Živoucí legenda fóra

  FARMA

  Strategie a efektivita farmaření

  [​IMG] [​IMG][​IMG]


  Toto téma slouží výhradně k popisu herní strategie na
  FARMĚ
  ***

  Při přispívání do zdejšího tématu dbejte na dodržování pravidel fóra ZDE a pravidel sekce Debatního kroužku ZDE a pokynů v tomto úvodníku.
  Základním zdrojem informací o FARMĚ, je FAQ ZDE.
  .Pokud i přes prostudování FAQ a fóra máte nejasnosti a hodláte vznést dotaz, slouží k tomuto účelu sekce Pomoc začátečníkům ZDE, nebo Obecné dotazy ZDE.
  [​IMG]
  Farmerama jako hra se dá v dnešní podobě bezesporu zařadit již do kategorie strategických. Pro hráče nabízí takřka nepřeberné množství variant, jak k ní přistupovat a na základě toho jí i hrát.....
  Strategie farmaření zaměřená na plnou stodolu, na krejcarové konto, na levelový postup a mnoho dalšího....
  [​IMG]
  V tomto vláknu předpokládáme hlavně spolupráci se zkušenými hráči, u kterých bychom byli rádi, kdyby se podělili o své za dlouhou dobu nabité znalosti v postupech ve farmaření - strategii (pěstitelské, chovatelské, ekonomické, na levelový postup a pod.), a různých efektivních nápadů uvedených v praxi a položili tak základ souboru ucelených informací a postupů, které by byly k dispozici všem čtenářům fóra. Prosíme, snažte se být ve vašem popisu strategie a postupu při farmaření na Farmě co nejvíce věcní. Vždy prosím uvádějte komplexní informace, to znamená, že pokud uvedete příklad denního zisku bodů, nezapomeňte i podrobně popsat podmínky za jakých toho bylo dosaženo (veškeré aktivované bonusy, ať již herní, či řemeslné, jak častá byla sklizeň za den, čím byly jednotlivé prostory osazeny a pod.) Toto vše se dá dokreslit i pomocí vložení obrázků, aby bylo i názorně, pro lepší představivost a inspiraci vidět uspořádání jednotlivých prostor vaší farmy (jak udělat obrázek ZDE, jak vložit obrázek ZDE , povolená velikost obrázku na fóru ZDE). Realizační tým tuto hru stále upravuje a vyvyjí a i toto téma by mělo být schopno na postupné změny ve hře reagovat .
  [​IMG]
  Mějte prosím na paměti, že zdejší vlákno neslouží na pokládání a zodpovídání dotazů ohledně Farmy a farmaření, ale výhradně k popisu herní strategie a případnou debatou by se mělo pokusit dovésti tyto postupy k co největší funkčnosti.
  Aby byla zachována maximální přehlednost a vypovídající hodnota tohoto vlákna, tak předem upozorňujeme, že případné prohřešky budou nekompromisně trestány v souladu s pravidly fóra!
  [​IMG]

   
  lalarme tohle ocenil(a).
 2. Amalka1070

  Amalka1070 Expert fóra

  Tak trochu poodhalím svoji strategii zisku BZ. Osobně přeferuji BZ před BBZ.
  Park a ostrov pokladů jsem osázel pouze dekorkami na 10 hodin. Používám jednoduchý vzoreček, že mi dekorka musí dát nejméně na velikost 1 minipolíčka za 1 hodinu 25 BZ v základu bez použití mazlíků a bonusů. Tím se mi podařilo relativně skloubit svůj plán s realitou.
  Sklízím 2 x denně a celkem mi to zatím v 99. levelu hodí 493413,34 BZ.

  park

  [​IMG]

  ostrov pokladů

  [​IMG]

  [​IMG]

  Při sklizní používám 6 x sovu, 3 x vránu, 2 x draka, 1 x noční můru, Velikonoční marmeládu.
  Hlavní dekorka Slyšte! Andělé zpívají je tzv. plovoucí, každým levelem dává více BZ.
  Na zbytek ploch jsem osadil domácí mazlíčky, florenovníky , kouzelné stromky a dekorku Návrat nublonů. Jinak se na obě herní plochy vejde 140 ks dekorek Slyšte! Andělé zpívají.
  Pro hráče ve slovenské lokaci je název té dekorky K nebesiam.

  Vzorec pro výpočet efektivity dekorky :
  Celkový počet BZ dekorace / časem v hodinách / velikost plochy ( 6, 4, 2, 1, číslo udává počet minipolíček, které dekorace potřebuje na ploše) = BZ za 1 hodinu v základu bez mazlíků a bonusů na 1 minipolíčko.​
   
  Naposledy upraveno: 5/11/14
 3. tydýtková

  tydýtková Veterán fóra

  Ahojte!
  Nemáte někdo vymyšlené, jak uložím nejefektivněji pole 2x2 na hlavní+divošku+mýtinu?
  Tady radil BigClick radil jak na bahamku -
  https://board-cs.farmerama.com/index.php?threads/světový-den-oceánů-4-6-10-6-diskuze.12554/page-10
  Zkouším to už nějakou dobu na hlavní, ale už mně to neba, ptala jsem se modíka, napsal že ve FAQ nic takového není, odkázal mně do tohoto vlákna. Někdo je třeba šikovný, a má to zmáknuté, já nemám zatím žádnej systém a vždycky to nějak naflákám, páč jsem úplně vyčerpaná zjišťováním, jaká stáj má více BZ apod (podle toho začínám stavět na mýtině, tam je více BZ).
  Díky!
  Amalku: Andělé jsou supr, ale při OaD se mi nepovedlo sehnat ani jednoho, bééé.
  Přeju brzký postup do té stovky !
  :)
   
  Naposledy upraveno: 23/7/15
  lalarme a skalara.v tohle ocenili.
 4. ajtyk

  ajtyk Velmistr fóra

  -Amalka1070
  bezva rada, jen mi ještě prozrad, jak sehnat anděly, já jich splašila 6 a už nikde nejsou
   
  lalarme tohle ocenil(a).
 5. krakoramaja

  krakoramaja Polobůh fóra

  Ahoj. Nebudete se zlobit, když se tu občas na něco zeptám? Jde mi spíše o taktické rady než technické. V radách začátečníkům většinou odpovídají jen moderátoři (není tam umožněna diskuze) a mně jde o praktickou zkušenost farmářů.
  Mám 193 hvězdiček a potřebuji se přes šlechtěná zvířata dostat na stromě výš. Objevila jsem plameňáka, kterého budu potřebovat do aktivace nebe, tak toho vezmu určitě, snad dělám dobře. Jiná zvířata se také hodí, ale momentálně jsem se zaměřila na stonek, o kterém jsem původně uvažovala až za hodně dlouho.
  Nebo mám nebe zatím vynechat a šetřit na ostrovní prales, abych měla víc místa pro stromy, plodiny a zvířata na Baha?
   
  lalarme a Iwuska tohle ocenili.
 6. čarodějka007

  čarodějka007 Imperátor fóra

  krakoramaja vykašli se na nákup šlechtěnců za hvězdičky, na ty mutanty si dokážeš vydělat krejcary a koupit je na trhu. Šetři hvězdy na postup nahoru po kmeni stromu a snaž se co nejdřív aktivovat runu Živoucí legenda. Ta má zásadní vliv na výskyt vypadávátek, což oceníš při akcích. Postupuj přímo nahoru po kmeni a na boční větve se zatím vybodni, ty počkají. Jakmile dosáhneš na Živoucí legendu, půjde leccos líp - nejenom že bude víc akčních padátek, bude i víc přísad do řemesel.

  Z runy na šlechtěnce vyber jednoho, toho nejlevnějšího, aby tě to pustilo na další runu nahoru po kmeni. Na kmenu jsou runy dávající trvalý bonus, ty jsou důležitější než jakýkoliv šlechtěnec. Napřed aktivuj runy na kmenu až k vrcholu (Živoucí legenda) a pak se můžeš rozmyslet, do čeho dáš další - já bych pak radila aktivovat rychlejší šlechtění na pravé větvi ....
   
  Naposledy upraveno: 23/1/16
 7. krakoramaja

  krakoramaja Polobůh fóra

  Prošla jsem runy a nejlevnější jsou za 40 hvězd, ten plameňák je za 50. Deset není takový rozdíl a ze všech nabízených se mi zatím nejvíc hodí.
  Jenže když jsem spočítala potřebné hvězdy k legendě, tak jich potřebuji 460. Plus 300 na legendu. Teď jich mám 202. Tak už udělat "pouhých" 8 kompletních úkolů po 60 hvězdách. Když chci rozšířit pěstební plochy, je to dalších 300 na prales, což obnáší ještě 5 úkolů. Šlechtitelské a děsivkové škrtám, některé další mají jen od tří do šesti stupňů, něco už mám hotovo, no to jsem tedy sama zvědavá, kde na legendu ty hvězdy nahrabu.
  Když nad tím přemýšlím, určitě bude výhodnější nekupovat pro poháry a raději to dávat do úkolů, protože pak i těch minimálních celkových 15 % bude působit všude a nebudu je muset stěhovat. Je to tak?
   
  Naposledy upraveno: 24/1/16
  lalarme a Iwuska tohle ocenili.
 8. Medvánek

  Medvánek Ikona fóra

  :oops: bohužel, poháry působí jen na té ploše, kde jsou umístěné, proto je potřeba co nejdříve se dostat k Legendě, ta pak působí na celé farmě
   
  lalarme a mendalam2 tohle ocenili.
 9. krakoramaja

  krakoramaja Polobůh fóra

  Proto jsem psala o jejich stěhování z plochy na plochu, tak jak jsem to četla u některých farmářů, kteří stěhují "citrony" a funguje jim to. Předpokládám, že by to mělo fungovat i u výstavních pohárů. Zatím mám oba na mýtině kvůli vypadávajícím pírkům. Až skončí akce, začne migrace :)
  Tak vyhrnout rukávy a hurá na Legendu. Snad ji do týdne dám.
   
 10. čarodějka007

  čarodějka007 Imperátor fóra

  krakoramaja určitě dokážeš rychle splnit produktové úkoly, protože si umíš dobře vydělat na trhu a produkty z výroben nakoupit (taky jsem to tak udělala). Pohár Výstava se splnit celkem dá, ten na dobytek je mnohem náročnější a klidně s ním počkej. Jsem si jistá, že ty dokážeš hvězdy nasbírat poměrně rychle - a třeba nějaká vypadne i z Kubíka a taky budou určitě nějaké akce a v odměnách hvězdy....legenda bude dřív, než jak to teď vypadá :)
   
  lalarme a tomokoco tohle ocenili.
 11. krakoramaja

  krakoramaja Polobůh fóra

  Jdu se pochlubit :)
  Po včerejším dlouhém zvažování a také po poradě s čarodějkou jsem si teď za 250 hvězdiček otevřela prales a ještě mi jich 50 zbylo. Používám pomocníky a MJS, tak je třeba co největší prostor na jejich využití, proto jsem dala přednost pralesu před legendou. Ta je na řadě nyní, ale bude to těžké, z úkolů jsem vyzobala co šlo :) Levnější produktové jako je med, vejce a obě mléka mám hotové. Rovněž se zaměřím na bahamu, potřebuji banány k otevření chrámových místností, abych zboží mohla nakupovat a opět dodávat do úkolů za účelem získání hvězdiček.
  Myslím, že ač lehce odrostlé kuře jsem ještě pořád mladý broiler a než ze mě bude ta správná slípka, ještě dlouho to potrvá. Děkuji vám, Mája
   
 12. čarodějka007

  čarodějka007 Imperátor fóra

  krakoramaja bezvadná práce, do pralesa nasázej všechny stromy co máš, hlavně ty, co jsme si řekly ;) a půjde to....legenda bude dřív, než to teď vypadá. Jde ti to líp, než mnohým "starousedlíkům" :).
   
 13. doben

  doben Ikona fóra

  Promiňte, že se vám tu do toho míchám, ale dost velké množství hvězdiček se dá získat z chovatelských úkolů. (hlavně z těch novějších) Nemyslím tím dělat je celé, protože to se nevyplatí, ale vždy splnit alespoň 1 - 3/ 10.
   
 14. krakoramaja

  krakoramaja Polobůh fóra

  U chovatelských čekám na BB, hraji teprve 12 dnů a všeho mám zatím málo, superkrmiva i chlévů a zvířat. Na všechno musím nejdřív vydělat a pak buď pořídím chlévy nebo koupím hotové. Při BB jsou za 2 SK dvě zvířata, tak se vyplatí počkat.

  Doplnění včerejšího příspěvku.
  Díky za inspiraci dobene. Ráno jsem prošla tržiště, něco prodala a nakoupila šlechtěnce na druhý stupeň v úkolech. Na třetí jsem měla zvířata vzhledem k Rybářské akci, kde se musela chovat.
  Získané hvězdičky jsem použila na rozšíření hnojiště a rychlejší mlýn. Jsem cca v polovině kmenu.

  Omlouvám se, že mám dva příspěvky pod sebou, ale je mezi nimi časový odstup 1,5 měsíce, tak snad to není velký prohřešek.

  Prosím o názor zkušenější a dlouhodobé farmáře, do které runy nejlépe investovat hvězdičky. Mám celé hnojiště, efektivnější šlechtění i řádek na parfémy. Nynějších 151 hvězd zvažuji buď do alchymisty nebo spa-manažera. Větší zásobník vody mě tak netíží, rovněž vyšší prodejní ceny. Nebo mám začít vybírat šlechtěnce?
  Jak jste na stromě postupovali vy?
   
  Naposledy upraveno moderátorem: 9/3/16
 15. čarodějka007

  čarodějka007 Imperátor fóra

  krakoramaja jednoznačně aktivuj SPA manažera - pomůže ti při rychlejším postupu na baha a produkty jsou dobře prodatelné. Alchymista i po úpravě není zas až taková výhra, protože ty bonusy zas tolik nevydají - ovšem záleží na tobě, co hodláš na farmě v příštích měsících dělat....propočítej si, které bonusy z alchymisty by se ti eventuelně mohly vyplatit (a pak bych asi raději koupila produkt na trhu ;))

  Šlechtěnci tam vydrží...napřed aktivuj runy, které ti dají trvalé bonusy a pak vybírej ty jednorázové....
  Ale runu Tržní víla si aktivuj - ty jsi na trhu šikovná a tato runa se někdy dost hodí
   
  lalarme a krakoramaja tohle ocenili.
 16. krakoramaja

  krakoramaja Polobůh fóra

  Díky za názor. Hvězd už je 202. Prošla jsem družstvo, otevřela 4.část bahaparku, teď jdu aktivovat Tržní vílu a pak hned do lázní :)
  Edit: Hmm, tak už mám zas jen 2. A pořád je co dělat xD
   
 17. Attia_von_Asgard

  Attia_von_Asgard Zelenáč fóra

  Ciao all :) mám zatím 2 prostý otázky :) zkoušel jsem prohledávat fórum i ručně i přes "hledej" ale nějak se mi nedařilo najít to co potřebuju (i když si myslím že to tu někde bude).

  1) je efektivnější používat malý nebo velký políčka? Osobně si myslím že jde o účel. Pokud chci zvýšit zásoby, vyplatí se pěstovat na velkých(ztratím 1 získám 5), pokud plním zakázky na čas, vyplatí se 1x1...ale netuším jestli jde jen o tomhle nebo jsou v tom i jiný důvody. Případně jestli jsem ůplně mimo...:)

  2) jak je dobrý začít ve stromě moudrosti?je jasný že nejde dát přesnej návod jak nejlíp postupovat. Ale jsou nějaký základní odzkoušený cesty kam invstovat první hvězdy? jestli rozšiřovat mýtinu, jestli první otevřít bahamaramu nebo park, nebo jít rovnou nahoru?

  zatím je to asi vše. Děkuju moc za rady :) *A*
   
  lalarme a zelenamys tohle ocenili.
 18. kiki2305

  kiki2305 Ikona fóra

  Ahoj, jsou tu mnohem ostřílenější farmáři, ale třeba ti budou užitečné zrovna názory jednoho skoronováčka (začala jsem vloni v září), protože si ještě živě pamatuje krušné začátky ;)

  1) efektivnější v tomto smyslu jsou velká pole, to máš pravdu. Důvod je ale malinko jiný, protože v konečném výsledku vypěstovaných plodin je to stejné.
  Na plochu 2x2 se vejde 1 velké pole nebo 4 pidipole nebo 2 poloviční (2x1) pole. Při hypotetickém příkladu máš na začátku 4 sazenice. Na malá pole zasadíš všechny 4 (ve stodole nezbude nic) a sklidíš 4x2 rostliny, tedy ve stodole bude 8 rostlin. Při velkém poli zasadíš 1 sazenici (ve stodole zbudou 3) a sklidíš 5 rostlin, tedy výsledkem bude zase 8 rostlin ve stodole (těch 5 + 3 co tam í zbyly). U polí 2x1 obdobně - zasadíš 2, ve stodole zbývají 2, sklidíš 3x2 a s tím zbytkem ze stodoly máš opět konečný stav rostlin 8.
  Ale! Na velká pole spotřebuješ méně osiva (a s tím zbytkem můžeš pracovat, dodávat, prodávat atd.), spotřebuješ méně vody, hnojiva, takže se to vyplatí.
  Tohle všechno platí pro běžné pěstování, v akcích se situace mění. Tam hodně záleží na strategii (vypadávátka, využití různých bonusových produktů - hlavně MJS, ale i dalších). To je hodně podrobně probíráno ve vláknu Jak na vypadávátka.

  2) Strom moudrosti asi jede každý podle toho, čemu dává přednost. Já třeba vůbec nešlechtím, takže runy tohoto typu jsem aktivovala jen výjimečně. Bahamaramu jsem si otevřela, jak to šlo, ale později jsem toho trošku litovala, že to mohlo ještě klidně počkat. Naopak hodně jsem si pochvalovala, že jsem si (také hned jak to šlo) otevřela lesní mýtinu, a to všechny 4 díly.
  Ta výjimka u šlechtitelských run byl hlavně "Plameňák", jde o dost vysokého šlechtěnce (pro začátečníka) a je potřeba, tuším, do úkolu, kterým otevřeš stonek (nebe). Tak toho jsem si za hvězdičky ve stromu pořídila. Ale zase - jestli budeš mít priority jiné, třeba zrovna budeš raději chovat zvířata a šlechtit, asi půjdeš úplně jinou cestou.
  A ještě malá poznámka - hodně farmářů tady na foru prosazuje, co nejdříve aktivovat runu Živoucí legenda. Ve smyslu co nejdříve plnit a splnit úkoly, za které dostaneš oba poháry, tak to 100% ano. Ale ta runa podle mne zase tolik nespěchá, je určitě užitečnější spíš rozšíření hnojiště nebo zásobárny na vodu.

  Asi jsem se trochu rozkecala, ale třeba ti něco z toho pomůže ;) Tak přeji hodně úspěchů a prima hru.

  EDIT: Ještě jsem si vzpomněla na jednu dost zásadní radu - zpočátku využívej akce k výdělkům - je to skvělá příležitost a dostupná i pro naprostého začátečníka, protože i takové plodiny, jako je mrkev nebo pšenice můžeš střelit za ohromnou cenu. A vždycky se během akcí xnásobně zvedne cena hnoje, který je vlastně vedlejším produktem. Takže prodávat, prodávat, prodávat :)
   
  Naposledy upraveno: 6/4/16
 19. Attia_von_Asgard

  Attia_von_Asgard Zelenáč fóra

  Děkuji moc za vyčerpávající odpověď...:)

  add1) mám zatím kde to jde velká pole právě kvůli šetření vody, hnoje atp. Jen jsem u hodně lidí viděl právě že jedou full 1x1 tak proto mě zajímal důvod. Pokud to chápu dobře, tak ty "vypadávátka" nepadaj podle velikosti pole? ale je stejná šance že z pole 2x2 padne to stejný jako z pole 1x1? pokud ano, tak pak to dává samozřejmě smysl.

  add2) strom jsem zatím rozjel na rozšíření mýtiny. Chtěl jsem půdovně hned otevřít bahamaramu, ale když jsem se díval o co jde, tak mi došlo že mi to vlastně k ničemu nebude (na začátku), protože jestli to chápu dobře tak bahamarama nefunguje tak úplně jako rozšiřující pole, ale žije si tak trochu vlastním životem. Proto jsem se nakonec rozhodl že si první aktivuju mýtinu do plna a pak pojedu nahoru. O plameňákovi už jsem četl na fórku několikrát, a vždy ve spojení právě se stonkem, takže tam se hci určo podívat co nejdřív. :)

  O těch cenách během akcí jsem taky četl ale úplně jsem na to zapoměl...zatím mám jen 4 chlívky (jeden oranžovej kurník) a 3x myšinec, který využivám na prodej protože myši jsou celkem drahý zboží...ale určo mrknu i na tu mrkev apod...:) problém j v tom že jsem tu pár dní a když člověk neví kolik je běžná cena něčeho, neví ani že ta cena je zrovna extra vysoko/nízko...:-D ale tak to se podá časem :-D

  každopádně díky moc za tipy :) *A*
   
  lalarme, tydýtková a kiki2305 tohle ocenili.
 20. kiki2305

  kiki2305 Ikona fóra

  No, přesně tak. Pravděpodobnost je "globální" ;)
  Ty ceny rozklíčuješ rychle, to se neboj. A prakticky bez výjimky i mimo akce se zkrátka vyplatí prodávat, dokud nemáš alespoň nějakou slušnou krejcarovou rezervu. Já si dala jako minimum 500 tis.a dokud jsem jich nedosáhla, všechno jsem házela na trh. Jo a taky je výnosné neprodávat samotné rostliny, ale umlít z nich nějaké krmivo - hodně hráčů nebaví mletí a radši koupí hotové. Ale tam už si musíš propočítat, co je výhodnější (jestli prodat samotné rostliny nebo výrobek)
   
  lalarme tohle ocenil(a).