ST: Debata o všem možném

Diskuze na fóru 'Archiv - Ostatní' zahájená uživatelem libakos, 27/1/15.

Milý(á) fórum uživatel (ko),

pokud chcete být na fóru aktivní a máte zájem se zúčastnit v různých diskuzích a využívat dané fórum musíš se nejdříve přihlásit do hry. Pokud nemáš žádný herní účet, prosím, zaregistruj se. Těšíme se na Tvou návštěvu na našem fóru! „do hry“
Stav vlákna:
Žádné další odpovědi nejsou možné.
  1. Druid.Panoramix

    Druid.Panoramix Hrabě fóra

    Nazdar vespolek, dlouho jsem tady nebyl a jak tak koukám řeší se to ledacos..... správná debata o všem možném. Recept na chleba jsem si uložil, určitě se mi bude hodit. Krůtí rolka bude k obědu pozítří, takže Barolande, myslím, že Tě ani na pohřeb zvát nebudou, jinak krůtí mám moc rád, takže aby se ve mě neprobudily dravčí sklony. ;)
    Bezejmenný, asi musí.... to víš, nejsi rejpal a prudič, notabene profesionální sám. Když se do toho pustí RT, tak jsme zpruzení úplně všichni, včetně Tebe. A to je pak fičák, to ani poznámky pod čarou nezabírají. Ale máš svůj styl, jen tak dál. ;)xDxD
     
    skalara.v, vilm4 a marketka47 tohle ocenili.
  2. -pechfógl-

    -pechfógl- Živoucí legenda fóra

    Ke chlebíku bych dodala, že podobný recept tu byl od Amálka, ten do něj přidával i dva krajíce tvrdého chleba. A já ho dělám napůl z pšeničné, napůl ječné nebo žitné mouky. Kořením fenyklem, anýzem, kmínem, sypu sezamem, kmínem.
     
  3. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    Tady jsou Amálkovy Chlebánky :

    Ingredience:
    2 krajíce staršího chleba, 1/4 l studené vody, 500 g hladké mouky (nebo 300 g hladké a 200 g celozrnné pšeničné), 1,5 lžičky soli, 0,5 lžíce cukru, 1,5 lžíce oleje, 1/4 l vlažné vody,
    25 g droždí
    Postup:
    Chléb rozdrobíme do studené vody, rozmixujeme a necháme chvíli stát. Z vody, cukru a droždí připravíme kvásek. Ostatní suroviny dáme do mísy, přidáme vzešlý kvásek, rozmixovaný chléb a vypracujeme těsto (možno použít domácí pekárnu). Je-li řídké, přidáme trochu mouky. Necháme vykynout. Vykynuté těsto rozdělíme na menší části, zformujeme bochánky. Na plechu necháme ještě chvíli kynout, potřeme vodou, posypeme kmínem, příp. solí a upečeme (asi 30 minut při 180 - 200°C).
     
  4. skalara.v

    skalara.v Orákulum fóra

    Chlebánky od Amálka mám taky uložené (zrovna dneska jsem na ten receptík ve své sbírce narazila), někdy je musím vyzkoušeti, bo od Amálka je prostě všecko božské :inlove:.
    Já peču chleba od Pajaable - těsto za mě dělá pekárna, bo kdo by se s tím matlal, ale peču v troubě a je super. Mouku dávám hladkou pšeničnou dvounulku a k tomu žitnou chlebovou :D A přidávám mimo kmínu taky oregáno, ať to hezky voní :inlove:
    Uložím si recept i od našeho "prudiče", bo člověk má vyzkoušet všecko a když mituli chválí, tož to bude určitě dobré ;)
    Krocane růžový :D .... "začínám uvažovat o nějakém kryogenickém projektu" - a vy nemáte pultový mrazák ? o_OxD

    Pijavice
    - řádek tady kuk a Hrůzo-senzační strašák tady kuk
     
  5. mituli

    mituli Polobůh fóra

    skalarko ,věř půl pecnu už je sežratá:p,prosím buď tak hodná a hoď sem receptík od Eviny-dík
     
    pigi1313, vilm4 a skalara.v tohle ocenili.
  6. pigi1313

    pigi1313 Velmistr fóra

    Jo lidičky to je ňamka domácí chleba a když je ještě teplej a ta kůrčička tak sežeru půlku a pak řvu že mne bolí břicho a troubím dva dni potom:):):)..
     
  7. skalara.v

    skalara.v Orákulum fóra

    mituli
    Chlebíček je tu (dávkování jsem si upravila, aby se mi to vešlo do pekárny, ale stejně se mi občas naplácne na víko-.-):
    450 ml vlažné vody
    2 PL červ. vinného octa
    2 PL oleje
    400 g hladké pšeničné mouky
    230 g žitné mouky chlebové
    1 čl cukru moučka (do jednoho rohu nádobky)
    2 čl soli (do protějšího rohu)
    6 g suš. droždí (doprostřed do důlku a pak zahrnout moukou)
    Vše v tomto pořadí dám do pekárny a zapnu program těsto. Pak po pípnutí (za 1,5 hoďky) přidám 2 čl kmínu a oregáno (jedna špetka, druhá špetka, třetí špetka - nebojim se toho). Znovu pustím (1,5 hod) a podle toho, jak se mi těsto zdá či nezdá, tak ještě trošinku přidávám mouku, bo když se to peče v troubě, musí být těsto hustší.
    Po pípnutí vyklopit, hezky těsto utáhnout a udělat pěkný bochníček (na to mám tátu, vono mu to jde - říká, že to je jak když hněte pětky ...je fakt, že to jsem nikdy nezkoušela a když se k tomu hrne, proč to nevyužít), dát na plech s peč. papírem, přikrýt utěrkou a nechat zhruba půl hoďky kynout. Troubu rozpálit na 250°C - chleba potřít (na půl hrnku vody 1 PL octa), šoupnout na 7 minut do trouby na těch 250°C, pak vyndat, potřít a teplotu stáhnout na 180°C a péct ještě 40 - 45 minut. Každých 10 minut pecen potírám.
    :inlove:
    PS: jinak originál dávkování od Evy: 500 ml vody, 450 g pšen. mouky, 250 g žitné mouky a 7g droždí.
     
  8. Norquis

    Norquis Perspektivní autor

    Debata o všem možném aneb bez jídla se nedá žít.

    Píšu si. Všechno si píšu. Klidně dávejte další.
    Můžeme udělat srazík a každý donese domácí tvorbu. A protože Já jsem na vaření mírně nezpůsobilý, tak se hned hlásím jako nezujatý porotce ochutnávač (samozřejmě jsem nezaujatý jen do určitých morálních hranic. Rozhodnutí je jen na vás)


    Mě se jednou podařilo při pečení domácí pizzy, vyvrknout si kotník, vyseknout na čele slušivý šrám a zlomit prckovi chodítko (prostě nemehlo)

    Pizza se ale povedla :)
    I moje drahá polovička uznala že takovou ještě nejedla.
     
  9. kiki2305

    kiki2305 Ikona fóra

    Ahoj, dík za ten recepis od Evičky - ne, že bych ho tolik potřebovala, ale už jsem si začínala myslet, že jen já (a moje máma a babička ;)) dávám do chlebového těsta ocet. Jinak je ten můj chlebík prakticky stejný, jen trošičku jiný podíl žitné a pšeničné mouky. Ale to už jsem si upravovala sama, mám radši tmavší těsto. A přidávám ještě slunečnici, to je moc dobré.
    Jo a ještě k těm Amálkovým chlebánkům - děláme je taky a jestli máte rádi kůrku, zkuste místo bochníčků vyválet silnější placky. Je to vynikající :)
     
    anickamalirka, vilm4 a skalara.v tohle ocenili.
  10. skalara.v

    skalara.v Orákulum fóra

    kiki2305 - on ten ocet se tam prý dává, aby potlačil tu příchuť droždí ;)
    Kupovaný chleba už do huby nestrčím, bůhví, z čeho to dělají, je mně po něm kyselo :wuerg: A když ho chci druhý den ukrojit, tak se ta sviňa vždycky drobí - fujky. To radši obden upeču :)
    Tak a mám namočené rozinky v rumu, tož jdu zkusit ten mazanec v pekárně od flexky :D
     
  11. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    Skalárko, pokud nekupuješ chleba v nějakém malém pekařství, ale kdekoliv, kam dodávají velkovýrobny, bude to tím, že téměř v každém chlebu (krom toustových, to by fakt nešlo) je nemalý podíl brambor (v jakémkoliv provedení). A víš, jak vypadají vařené brambory na druhý den v hrnci, když je nikdo nesní? :wuerg:
     
  12. skalara.v

    skalara.v Orákulum fóra

    No a taky jsem slyšela, že tam ten "dobytek" rozemele klíďánko starej chleba, tak podle toho to pak vypadá - a chutná :wuerg:

    Tak, pekárna už maká. Nechám v ní ten mazanec i upéct a když to nebude to úplně pravé ořechové, zkusím zítra ještě jeden a ten bych vrzla do trouby. Jen nevím, co s těmi dvěma bílky, co mi zbyly ? o_O
    Jo a přidala jsem do teho citronovou kůru :D
     
  13. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    Citronová kůra je fajn, já ji dávám taky, i do vánočky.
    Jo, mletej starej chleba. Proto asi mají prodejny zpětný odběr toho, co se neprodá, že; i co se smete z linky a z podlahy asi taky...
    :oops:

    EDIT: bílky do nádivky, pokud ji už nemáš hotovou...
     
  14. -pechfógl-

    -pechfógl- Živoucí legenda fóra

    A co takhle potřít ten mazanec? Já na žloutky dlabu, s potřenými bílky je to totéž.
    Když jsme měli drůbež, jezdili jsme pro zlomky do pekárny, až nám bylo líto to dávat zvěři. Byly u nás vidět nevídané scénky, jak třeba matka pádí do zahradě s koláčem v ruce, já za ní a řvu: Hoď to těm mrchám nebo to povím sousedům! Nikdy jsem to neubránila a jistou dobu jsem u ní nejedla například buchtičky se šodó nebo bochníčkovou polívku. Ne že bych byla tak přecitlivělá, ale když jsem to na dvoře té pekárny nakládala a viděla, jak ten dvůr vypadá a občas myška i maximyška přeběhla....
     
  15. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    U nás maximyšky běhají i v supermarketu, akorát mým fotkám nikdo nevěří... proto tam kupuju jen pití (láhve i plechovky myju)... zeleninu na trhu, pečivo u malovýrobců, maso a uzeniny u ověřeného řezníka, mléčné výrobky v drahé bioprodejně. No a co jako, podpořím regionální výrobce, k nim na exkurzi nepudu a chutná mi, i když je to dražší 8)
     
  16. skalara.v

    skalara.v Orákulum fóra

    pechfóglová - potřít by asi šel - to by nemělo ničemu vadit - ale peču ho v pekárně, tak myslíš na počátku pečení ?
    Y_n_O - nádivku jsem ještě nikdy nedělala (u nás se to doma nedělalo, bo dědeček byl řízkožravej - takže brsalát a řízečky jak na Vánoce). Letos jsem to chtěla prubnout, ale jsem marod a je mi pořád blbě, tak se radši do větších projektů nepouštím. Nemuselo by to dopadnout a psa nemajíc, kdo by to pak to..., že jo :D
     
    Naposledy upraveno: 15/4/17
  17. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    Tak já nádivku dělám s každým pečeným kuřetem, protože mi chutná asi víc, než to kuře... :) Necpu ji dovnitř, aby "někdo," začínající na zeť, nefrflal, ale je všude kolem v pekáčku. A s chlebem a šťávou perfektní druhá večeře... jo, jsem hobit... 8)
     
  18. skalara.v

    skalara.v Orákulum fóra

    Jen, co mi bude trochen lépe, taky udělám. Ale nějaký receptík by se šiknul. Na netu toho je sice fůra, ale já bych raději něco osvědčeného, prosím :D
     
  19. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    Pohledám v polorozpadlém receptáři po mé babičce i něco staršího a pošlu :) I když bychom asi obě chtěly recept i od naší pechfóglinky, protože kopřivy ani pampelišky si z žádné mé verze nepamatuji. o_O
     
  20. Ahoj dámy/děvčata/farmářky
    Léty osvědčená nádivka mojí skvělé tchýně
    (recept uvedu tak, jak ho dělám - množství si prosím zredukujte poměrově)
    18 rohlíků (nebo 2 celé veky)
    12 vajec
    1 kg vařeného uzeného masa (já dávám vařenou uzenou krkovici)
    2 kostky masového bujónu (vy víte jaký, že?)
    1 velký svazek zelené petrželky + zelené bylinky dle možností a chuti (čerstvý tymián, meduňka a pod)
    0,5 l vody
    sůl, pepř, větší špetka muškátového oříšku.
    Uvaříme uzené maso v lehce osolené vodě, přidat můžeme kořenovou zeleninu a divoké koření, ale není nutné. Vaříme do měkka. Necháme zchladnout a potom pokrájíme na menší kostky.
    Pečivo nakrájíme na kostky o hraně cca 1 cm, dáme na plech a do trouby, aby se mírně opekly . stačí do růžova.
    v malém rendlíčku ohřejeme vodu a rozpustíme dvě kostky bujónu (a nebo můžeme použít vývar z uvařeného uzeného)
    Rozšleháme vejce, přidáme do něj pepř, případně trochu soli (mějte ale na paměti, že vývar i bujón jsou dost slané) muškátový oříšek. Do velké mísy dáme opečené kostky pečiva, přidáme pokrájené uzené maso, nadrobno pokrájený celý velký svazek zelené petržele, případně další bylinky. To vše zalijeme zchladlým bujónem (vývarem) a propracujeme. Moc to nehňácejte, měly by zůstat zachované kostky pečiva nebo alespoň většina z nich. Do propracované hmoty nalijeme rozšlehaná vejce a opět lehce propracujeme. Koláčový plech vyložíme pečícím papírem a hmotu na něj vyrovnáme. Pečeme v předem vyhřátě troubě na 220 st. C. 20 minut, potom teplotu snížíme na 150 a necháme ještě 40 minut dopéct. Povrch nádivky by měl být krásně načervenalý. Výborná je jak teplá tak i zastudena
    EDIT: Protože jsou různé druhy bílého pečiva, různě vsakují tekutinu, tak raději upřesňuji: hmota by před vložením na plech měla být vláčná, všechno pečivo dobře nasáklé bujónem (vývarem), ale neměla by být rozňahňaná. Množství tekutiny proto korigujte dle použitého pečiva ;)
     
Stav vlákna:
Žádné další odpovědi nejsou možné.