ST: Debata o všem možném

Diskuze na fóru 'Archiv - Ostatní' zahájená uživatelem libakos, 27/1/15.

Milý(á) fórum uživatel (ko),

pokud chcete být na fóru aktivní a máte zájem se zúčastnit v různých diskuzích a využívat dané fórum musíš se nejdříve přihlásit do hry. Pokud nemáš žádný herní účet, prosím, zaregistruj se. Těšíme se na Tvou návštěvu na našem fóru! „do hry“
Stav vlákna:
Žádné další odpovědi nejsou možné.
  1. -pechfógl-

    -pechfógl- Živoucí legenda fóra

    No a teď si představ, že, jak už jsem tu párkrát zmiňovala, současným školákům vydávají v překladu Jiráskovy Staré pověsti české! Fakt je, že když to četl můj synek, měla jsem dost práce mu to furt vysvětlovat. Co například inovaci vůbec neptořebuje, jsou překlady Marka Twaina do Františka Gela, Saudkovy překlady Shakespeara, něco od Pavla Eisnera... Bohužel, i Čapek je pro netrpělivější čtenáře už hůře skousnutelný. A co se dnešních levnorychlo překladů týče - no fuj! Trošku jako český dabing.:cry::eek:
     
    tydýtková a kiki2305 tohle ocenili.
  2. Bezejmenný

    Bezejmenný Ikona fóra

    -pechfógl- : dnešním dětem knížky nic neříkají. To napřed musí zfilmovat - nejlépe jako akční film z hroudou svalů (třeba s Dwaynem Johnsonem) se spoustou výbuchů, akce, a hlavně tam musí být nějaká modelka co nejméně oblečená.
    Potom jim teprve nějaký Moby Dick bude něco říkat.
     
    Laca-25 tohle ocenil(a).
  3. pajda361

    pajda361 Živoucí legenda fóra

    Bezejmenný: možná bych, tak úplně nesouhlasil. Mladej (8.let) teď denně louská víceméně dobrovolně Deník mladého poseroutky a dva starší bráchové nebyli v tomto ohledu o moc lepší, přečetli toho celkem dost a někdy jsem se divil i tomu co čtou, tedy hlavně ten u toho nejstaršího.
     
    kiki2305 a Plevelnice tohle ocenili.
  4. Bezejmenný

    Bezejmenný Ikona fóra

    Vyjímky existují.
    Naše mladá pořád leží v nějakých knížkách.
    Harryho Pottera taky napřed četla než viděla.
    Já čtu od malička a na TV prakticky vůbec nehledím.
     
    Laca-25 a Plevelnice tohle ocenili.
  5. Druid.Panoramix

    Druid.Panoramix Hrabě fóra

    pajdo..... a viděli číst i Tebe? Anebo viděli jen jeden druhého, protože ne nadarmo se říká, že příklady táhnou. Přečetl jsem toho docela dost, protože v době mého mládí nebyly počítače, tablety a jiná lákadla a tak jsem byl denní zákazník v knihovně. A knihovna rodičů i moje vlastní byly taky docela rozsáhlé a četba je pro mě doposud samozřejmost a obě moje děti pochopitelně taky četly a moje knihovna jim pochopitelně byla k dispozici. A vnoučci s největší pravděpodobností půjdou stejnou cestou.
    On to Bezejmenný zevšeobecnil, protože knihy nejsou dneska pro mnohé módní trend a bohužel je to znát, že ten všeobecný přehled se vytrácí.
     
    Laca-25 tohle ocenil(a).
  6. čarodějka007

    čarodějka007 Imperátor fóra

    pajdo tak to máš dobré, to znamená, že Ferda Mravenec je volný xD
     
    -pechfógl- tohle ocenil(a).
  7. Plevelnice

    Plevelnice Pisálek fóra

    Dobrý večer,
    se starším synem jsme od batolecího věku prohlížela a četla knížky - nejraději měl encyklopedie. Když povyrostl a na čtení už byl dost starý, tak si knížku nevezme ani kdyby to měla být učebnice. Na čtení s mladším synem nebyl, bohužel, čas a ten nemůže doma pomáhat, protože si čte. Ven vyleze jen, aby došel do školy nebo si šel vyměnit knížku. Takže se čtením je to jako s výchovou - prostě se rodíme hotoví a jen matky si namlouvají, že své děti vychovávají - přitom (s troškou nadsázky) je naučíme tak akorát jíst příborem...
     
    Laca-25 tohle ocenil(a).
  8. fugger64

    fugger64 Komisař fóra

    skalara.v: pechfógl: matlafous753: druid: jste mě tu totálně zmátli...nějak se nechytám, tohle jsem fakt nečetl...já se nějak motám mezi Kohnama, Roubitschkama, Kafkovejva, Feuchtwangerovejma, Betty McDonald a tak....:)
    Dnes jsem jel na výlet do Vejprt a Chomutova, nicméně jsem mooooooooc rád, že jsem zpět ve vnitrozemí:)
    Pajda361:
    u toho nejstaršího zkus už třeba Proměnu (Die Umwandlung - Franz Kafka)....
     
  9. pajda361

    pajda361 Živoucí legenda fóra

    Druid.Panoramix: viděli, ale knížky co čtu já, by takových aspoň šedesát procent populace nečetlo. Čtou sice něco úplně jiného, ale celkem chápu že dvanáctileté dítě Solženicyna, Liddell Harta nebo Jiřího Spěváčka prostě nekousne. Tedy pravda Otu Pavla, E. Basse, B. Říhu (ten rozhodně nenapsal jen Honzíkovu cestu a O letadýlku Káněti :D) , F. Kožíka, Roberta A. Heinleina a Arthur C. Clarka ti starší synové zvládli. I když asi ne vše oba dva, ale každý dal část z toho.

    Čarodějko
    budeš se asi divit, ale pokud jsem již něco nezapomněl, tak O. Sekoru bych asi nenašel ani v jedné z našich čtyř knihoven.

    Fugger64: co čte to je jeho věc, myslím, že ve svých 20ti letech už ví co mu sedí. Teď stejně povětšinou louská něco od Iana Stewarta a další mozků matematiky a fyziky. I když před rokem někde vybral antikvariát a přitáhl domů V. Huga, Alexandra Dumase a co já vím co dalšího tam vlastně bylo.
     
    tydýtková, krakoramaja a njklmn tohle ocenili.
  10. čarodějka007

    čarodějka007 Imperátor fóra

    pajdo no toto :D, základní literatura a chybí? To já mám doma dokonce ještě i Neználkovy příhody....ale momentálně jsem sáhla po své z oblíbených stálic: Jak jsem vyhrál válku - právě jsem v kapitole, kde se hlavní hrdina seznamuje se zbytky italského námořnictva a pokaždé mne to pobaví xDxD
     
    tydýtková tohle ocenil(a).
  11. -pechfógl-

    -pechfógl- Živoucí legenda fóra

    Fugger: A co Leo Rosten? Přeloženo znamenitě Pvlem Eisnerem, Antonínem Přidalem a Otou Ornestem.
    Neználek je můj favorit a nemám ráda Všeználka.
     
    tydýtková tohle ocenil(a).
  12. pajda361

    pajda361 Živoucí legenda fóra

    Čarodějko základní literaturu reprezentuje K. Čapek a jeho Zahradníkův rok :D . Jak jsem vyhrál válku dobrý, ale pro hráče této hry bych doporučil raději Josepha Hellera a jeho Hlavu XXII.
     
    tydýtková tohle ocenil(a).
  13. čarodějka007

    čarodějka007 Imperátor fóra

    pajdo, Hellera jsem zde již zmiňovala - kuk na 936... a možná pro ty, co rádi chlívky ještě J.Herriot, to je taky dobré počtení
     
    tydýtková tohle ocenil(a).
  14. Druid.Panoramix

    Druid.Panoramix Hrabě fóra

    Pajdo, tak to je dobře, že zvládli ten základ a rozšiřují ho a pokud se vyhraňují pole toho, co je baví, tak je to jenom dobře. Taky jsem si kdysi rád přečetl Čekání na krále, Přede mnou poklekni a Zbyl jen meč.Momentálně mám rozečtený Osmanský tábor od Vlastimila Vondrušky a na poličce nervózně vyčkává Mervyn Peake až ho vezmu do ruky.
    Čarodějko - Herriota mám komplet a strašně rád se k němu vracím. O Hellerovi nemluvě...... a Goodbodyho polka, to je pojem a děs armádních důstojníků až do dnešních dob. ;)
     
  15. fugger64

    fugger64 Komisař fóra

    pajda361: Co se týká této hry? No to bych řekl Zámek..... Protože to je dobrá kafkárnaxDxDxDxD
     
  16. flexka

    flexka Hrabě fóra

    Osvěžte mi prosím paměť, pamatuju nějaký seriál s A. C. Clarkem, plete se mi do toho E. von Daeniken a náš L. Souček, bylo to k Vesmírné Odyssei, nebo ne? Už je to nějaká desítka let, no nevím, jak budu vzpomínat, až budu starší, když už teď to není nic moc...
    A to nejsem starší, než Opera v Sydney.
     
    babioli tohle ocenil(a).
  17. čarodějka007

    čarodějka007 Imperátor fóra

    flexka A.C.Clarke - 2001 Vesmírná Odyssea a pak třeba Setkání s Rámou - to má víc dílů, ale ty další už jsou na můj vkus dost postižené náboženstvím...
     
  18. pajda361

    pajda361 Živoucí legenda fóra

    Vesmírná odyssea myslím jako seriál nebyla, tedy aspoň ne ta od Clarka. Podle toho byl film natočený S. Kubrickem. Seriál byl něco jako Svět záhad A. C. Clarka.
     
  19. Druid.Panoramix

    Druid.Panoramix Hrabě fóra

    flexka - nebyly to Záhady světa? Tam byl A.C.Clarke, tedy myslím, že to byl on.
    Úvodní titulky začínaly jak se tam otáčela ta křišťálová lebka.

    Edit: Pak byl ještě Svět tajemných sil a Další záhady světa.
     
  20. fugger64

    fugger64 Komisař fóra

    Druid.Panoramix: koukám, že jsme literárně všichni jinde8)
     
Stav vlákna:
Žádné další odpovědi nejsou možné.