ST: Důchodci závisláci

Diskuze na fóru 'Archiv - Ostatní' zahájená uživatelem Hrnkajda, 21/3/15.

Milý(á) fórum uživatel (ko),

pokud chcete být na fóru aktivní a máte zájem se zúčastnit v různých diskuzích a využívat dané fórum musíš se nejdříve přihlásit do hry. Pokud nemáš žádný herní účet, prosím, zaregistruj se. Těšíme se na Tvou návštěvu na našem fóru! „do hry“
Stav vlákna:
Žádné další odpovědi nejsou možné.
  1. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    ašada01: dokud žijí rodiče, jsme pro ně pořád děti, jen postupem času zapomínají, že ty děti už třeba taky mají vnoučata, někdy i dospělá... 8)

    herda21: nápodobně... doma jsem to odbřinkala natošup, v učebně s tím tikáním cca napotřetí... pak jsem s paní učitelkou uzavřela smlouvu xD nahrávala jsem se při cvičení a pustila jsem jí to. Ona spustila to tikadlo... no a vyhrála jsem netikání u přehrávání :) Už jsme řešily jen přednes... 8)
     
    Naposledy upraveno: 11/3/19
  2. -pechfógl-

    -pechfógl- Živoucí legenda fóra

    Sem furt chodím se svejma bebíčkama... tak to dnešní: Objednala jsem si zboží, zaplatila bankovním převodem a po pár hodiních telefonát: Šéf firmy mi osobně vynadal, že jsem napsala špatně VS. A že prý to takhle nelze a že nedodržuji... a že jim to komplikuje.... omluvila jsem se a dodateK: To už je podruhé, chce to umět číst! (Poprvé jsem si nevšimla, že nejde o kusové zboží, ale o metráž). Tak nevím, jsem zákazník nebo úplnej blbec?
    Je na příjmu herda? Jak se daří, už to povoluje?
     
  3. herda21

    herda21 Expert fóra

    pechfógl

    Ahojky, teď už na příjmu jsem. Před necelou hodinkou jsem dorazila do útulného bezpečí svého bytu :) Děkuji za optání - zatím stále polosed/pololeh, spíše polospánek...:DChybí takové to hluboké nadechnutí.... Člověk si ani neuvědomuje, jak důležíté jsou ty mezižeberní svalečky, že... :)
    Po včerejším telefonickém rozhovoru s lékařkou jsem se nechala přesvědčit, ač nerada, o absolvování rentgenu. Dnes jsem se tedy svěřila technice, aby mi vyfotila kostičky a zítra uvidím. Já si stejně myslím, že mám ten hrudník "jen" pořádně naražený... Možná jsem měla zvolnit tempo....kdo ví...
    K té obchodní transakci....Ten šéf firmy bude nejspíš pěkný halama. Možná je to jeden z těch rádoby obchodníků, kteří zapomínají na noblesu ve vztahu k zákazníkovi. Heslo "náš zákazník, náš pán" jim nic neříká. Nemám ráda konflikty, ale jistě bych mu jeho chování vytkla... Naštěstí nejsou všichni takoví, mám spoustu diametrálně odlišných postřehů. Ale je to o lidech. Jako ostatně všechno. Ten pán asi svou práci nemá moc rád... Jak říkal "moudrý Jan" - nejhorší je srážka s blbcem.....Nedělej si z toho těžkou hlavu, pechptáče. Vím, že to člověku může přijít líto, ale ten člověk ti za to nestojí. Většinou to bývají ti, kteří nejsou v pohodě a tak sekají kolem sebe a ty ses bohužel nachomýtla, aby ses stala hromosvodem:)
     
  4. Ahoj -pechfóglinko-
    *No, od tebe to v tom brnění sedí, ty můžeš i na Island. My pasáčci a farmáři....xD *

    to je "služební", na Island bych určitě jela v "civilu" jako pasáček :)
    P.S.: odpověď jsem dala sem, protože do Koule už se to tématicky nehodí ;)
     
  5. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    *JÁ*jo, nějak všichni zneužíváme blahovůle Vás moderátorů všude... posílám veliké poděkování, že nám ty debaty tam, kde nemají být, tolerujete... :inlove:

    EDIT 15. 3. 18:18:
    Vysílám S.O.S.: že se hanácká zelňačka odlišuje od valašské kyselice, nejen v přidání hříbků? Dnes jsem se do krve pohádala s kolegou, který mi tvrdil, že je to to samo, prostě zelná polévka... Prosím, prosím, kdo vaříte zelňačku na jakýkoliv způsob, pošlete recept, já mu to zkopíruju, ať vidí, že co kraj, to jiná polévka... :oops:

    EDIT 16. 3. 20.47: to nikdo zelňačku nevaří? o_O

    EDIT 16.3 21.44: tak čtu a čtu a mám z toho husí kůži...
    "
    V minulosti existovala nerovnost v majetku nebo společenském statusu, ale smrt na bohatství nehleděla. I tato rovnost samozřejmě nebyla absolutní. Lišila se například dostupnost zdravotnických služeb, chudí umírali častěji v důsledku přírodních pohrom, ve válce neměli vojáci a civilisté stejné šance na přežití a podobně. Nikdy dříve se však lidstvo neocitlo v situaci, kdy se méně než jedna desetitisícina populace může ukrýt v bezpečí, zatímco zbylé miliardy lidí čeká jistá smrt.
    Tak bezostyšná nerovnost by byla nepřijatelná i v dávných dobách, natož ve třiadvacátém století."

    EDIT 16. 3 23.14: Malé dítě jménem lidstvo kdysi otevřelo dveře svého domu a vyhlédlo ven. Nekonečná, bezedná noc mu však nahnala takovou hrůzu, že dveře znovu přibouchlo.

    Hernajs, samomluvou jsem tady trpěla už kdysi, ale to mne vůbec nebaví :)
     
    Naposledy upraveno: 16/3/19
  6. herda21

    herda21 Expert fóra

    Y_n_O
    ad zelňačka : a já si říkala, že jsem něco chtěla....můj exmanžel vařil úžasnou, ale nebyla to asi pravá valašská, měla barvu do oranžova... (možná to bylo klobásou, kterou tam přidával, fakt nevím...)
    A já si myslím, že rozdíl mezi nimi je!
    A dala jsem si tu práci a pátrala....
    Valašskou kyselici miluju a skvělou a pravou mají v rožnovském skanzenu....i další typická valašská jídla i s těmi typicky valašskými názvy - vřele doporučuji jako tip na výlet.... (n
    ěkde mezi fotkami mám vyfocený jídelníček, protože se mi ty názvy moc líbily) Je to úžasný kraj....a tajemný...měla jsem tam rodinu a moje prateta měla nádhernou dřevěničku. Vyrůstala v ní i moje máma.
    Krásné vzpomínky - přátelství s kočičkou Mourkou a pejskem Bobíkem, setkání s kozou, která mne nabrala rohama pod sedínku.... "zimomriavky" na strašidelných místech...Túry na Radhošť a Lysou...strejdův lesík plný hub.... Jejda, to byla nádhera... Jediné, co se mi nelíbilo, když mi nutili čerstvě nadojené, ještě teplé mléko...Chtěli mně asi vykrmit, byla jsem jako lunt :)
    Tradiční valašská kyselica
    400g kys. zelí pepř
    20g másla bobkový list
    1 cibule kmín
    1 lžíce hl.mouky nové koření
    100g slaniny sůl
    300g brambor
    200 ml zakysané smetany
    50 ml mléka
    100g klobása

    Hanácká zelňačka
    200 g kysaného zelí
    1l vody
    2 dcl mléka
    250 g zakysané smetany
    2 vajíčka syrová
    špetka soli
    světlá jíška (tuk, hladká mouka, případně cibule)
    ocet dle potřeby
    4 vejce na tvrdo
    4 brambory uvařené ve slupce,oloupané a nakrájené
    (koření - kmín, pepř, nové koření)


    ad samomluva
    jj, taky to znám:DKdyž někteří lenoši chodí jen číst....:pAle rozesmála jsi mě...
     
    Naposledy upraveno: 17/3/19
  7. -pechfógl-

    -pechfógl- Živoucí legenda fóra

    Je s podivem, že jsem tu nebyla tak dlouho, že mi pátrání po zelňačce uniklo... Moje maďarská babička, ta, co dokázala provařit tři platy a svůj důchod aniž jí zbylo na nájem, taková to byla kuchařka, dělala fantastickou zelňačku, když tak na to vzpomínám, byl to spíš tak trošku zředěný segedín s litry smetany. Červená barva některých zelňaček je způsobena poprášením paprikou. A já dělám příšernost s rozškvařenou slaninou, bramborem, klobásou, bobkovým listem, novým kořením a pepřem a v neposlední řadě taky zelím, přičemž nerozlišuju, jestli kysaným, sterilovaným nebo čerstvým...
    No a proč tu trpím samomluvou touhle dobou já? Prostě jsem se probudila, v palci mi cukalo, byl lehce zatvrdlý. Do teď zvětšil svůj objem asi dvakrát, je rudej jak záře nad Kladnem, já ho mažu olfengelem a betadinou a těším se na ráno, co mi poradci poraděj. Jako správný hypochondr uvažuju o životě bez vratiprstu apod. Koukám, že tohle je lepší recept než celá zelňačka....
     
  8. scorpius50

    scorpius50 Pilný autor

    Zelňačku mám moc ráda, ale doma mi ji nikdo nejí a vařit si ji jen pro sebe? To se mi moc nechce..
     
  9. Jonsdorf

    Jonsdorf Ikona fóra


    Herdí + kuchařky, já tam ještě nacpu bobkový list a když je to jako hlavní jídlo přidám domácí klobásu.
    V tom případě nepřijdou ani rozmýchané vejce.
    Ale na klobásu pozor, nemyslím domácí klobásu názvem, ale opravdu domácí a výborně pozvolna uzenou.
    To pak nádobí od polévky nedávám ani do myčky neb je vždy vzorně olízané a vylízané...
    Prostě musím si to přiznat, jsem ve vaření jednička ale většinou dostanu jedna mínus ze závisti..!
    :D:D:D
     
  10. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    No vida, zase se cosik děje :)

    herdi, tak na ten recept na "hanáckou" zelňačku hledím jak tele na vrata... vejce? Brambory jasně, ale kdybych do zelňačky dala vajíčka, zeťák mi na férovku řekne, že už mi hráblo... xD Cibulku pěkně zesklovatět na sádle, potom přidám na malé kostky nakrájené uzené maso nebo libové klobásky (většinou kupuju šunkovou), přidám jedno kysané a jedno sterilované zelí (tuším je to litrové balení), podusím do změknutí; přidám na kostičky nakrájené brambory, zaleju vývarem (nebo horkou vodou s dvěma kostkama nějakého bujónu), přidám bobkový list, nové koření, pepř (kmín nemusím, ten je v zelí) a čekám. Až brambory změknou, rozkvedlám mouku v mléce, zahustím, dokyselím, nakonec přidám trošku utřeného česneku.

    Jo a čerstvě nadojené mléko... ve škole jsem měla tu vymoženost, že jsem mohla jít na porodnu a nadojit si sama, protože jsem o víkendech chodila na brigády, aby měly ženské někdy volno... neznám nic lepšího. Když autobus přijel pozdě, zaběhla jsem do kravína, vylezla na žebřík, otevřela pako (nádrž), rozbila žufánkem několikaticentimetrovou vrstvu tuku na povrchu a nabrala chlazené. Taky mňam, ale to čerstvé je u mne prostě nej ;)

    -pechfóglinko-, co palec? :eek:
     
    Naposledy upraveno: 17/3/19
  11. evoku57

    evoku57 Živoucí legenda fóra

    Nevím jaká je moje zelnice, vařím jí tak stále a dělaj se boule za ušima.
    Uzená žebra povařím v papiňáku, do vývaru dám chvíli vařit kyselé zelí, pak zahustím hl. moukou a nakonec šlehačku a pokrájené uzené maso z žeber. Cibulku osmahnu do růžova, uvařím brambory ve slupce.
    Na talíř dám brambory, nakrájené nebo rozšťouchané, zaleju zelnicí a navrch dám smaženou cibulku, ňam, už jsem jí dlouho nedělala, tak asi koupím žebírka a pustím se do ní
    :)
     
  12. -pechfógl-

    -pechfógl- Živoucí legenda fóra

    V palci díra jak do Cheopsovy pyramidy, vyčistila jsem, zakápla betadinou (kdyby byl višňák, to by bylo blaho!) a leduju a leduju. Doktoři blednou závistí, nač studovali šest let medicínu, když to zvládne baba od plotny. Těm se musej ježit chlupy!
     
  13. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    -pechfógl-: tak držím pěsti pro štěstí, ať to dobře dopadne :inlove:

    A jdu na nákup... moje zploditelka chce zeleninovou polévku... a dcera se zetěm kuře na paprice... chjo, ale já si chci číst. Proč musím dělat něco, co nechci? Už su jak Hamlet: "Toť otázka." :)
     
  14. herda21

    herda21 Expert fóra

    Jonsdy - ten bobkáč tam mám napsaný, jen koukám, že se mi to nějak jinak zformovalo, - já měla dva sloupečky a je z nich jeden.....
    Ynonko - hanáckou zelňačku neumím, neznám, nejedla jsem - to jsou informace z netu.... Já prostě nedám dopustit na tu valašskou. A nesmím si dnes dělat chutě, protože jsem se rozhodla učinit něco pro své zdraví a naordinovala si očistný den:ptakže ne, že mi tady budete dělat chutě....
    pechptáče - zánět, viď? Nehrabala ses v hlíně? Někdy stačí nepatrná trhlinka v kůži a je zaděláno....každopádně jsi šikovná a umíš si poradit. Višňovka (mast - i když ta na vnitřní použití není k zahození) je bezkonkurenční. Když mě tehdy před lety prokousl ten pes nohu, hooooodně pomohla.
    Ynonko - hmm, toť otázka...nemusím ti připomínat, že nemusíš nic, co nechceš.... Pokud to děláš, tak z nějakého důvodu chceš...;)
     
  15. Honzulka05

    Honzulka05 Titán fóra

    scorpius50 u mě doma táta vařil zelňačku včera,byla moc dobrá a škoda že ji nejí i celá tvá rodina,přiznávám že někdy mi příjde moc sladká
     
    evainfo a marketka47 tohle ocenili.
  16. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    herdi: nechci, ale slíbila jsem, tak proto musím... 8) Polévka hotová, těstoviny také, omáčka bude za chvíli, jen počkám ještě maličko, až změkne masíčko, zahustím a jdu si dělat co chci já ;)
     
    Naposledy upraveno: 17/3/19
  17. vavovi

    vavovi Stará škola

    Zdravím do závislákova.
    Jak jsem slíbila tak jsem tu s fotkami našich mimin

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  18. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    Jé, jů :inlove: To jsou ňuňátka :inlove:
     
  19. anickamalirka

    anickamalirka Hvězda fóra

    Ahojky :)
    moje hlava praská z myšlenek
    které mě poslední dobou dosti trápí
    z napětí v práci, takové to dusno na jedno našlápnutí
    a tak jsem si potřebovala trochu vyčistit hlavu
    a vítat jaro, sice ze zasněžených strání
    podjizeří
    ale rozhodně vítat, vítat
    JARO, kde jsi, no tak JAROOOO, Hynku, Viléme, Jarmilo...

    je to tak, v týdnu jsme se s dcerkou učily Máchův Máj :D

    hezkou neděli ;)

    a nakoukněte do mé dílničky quillingových dekorací ;)
    [​IMG]
     
  20. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    Pavlínko, nádhera, jako vždycky. Já bych tu trpělivost neměla, tu mám jen u vyšívání...
     
Stav vlákna:
Žádné další odpovědi nejsou možné.