ST: Důchodci závisláci

Diskuze na fóru 'Archiv - Ostatní' zahájená uživatelem Hrnkajda, 21/3/15.

Milý(á) fórum uživatel (ko),

pokud chcete být na fóru aktivní a máte zájem se zúčastnit v různých diskuzích a využívat dané fórum musíš se nejdříve přihlásit do hry. Pokud nemáš žádný herní účet, prosím, zaregistruj se. Těšíme se na Tvou návštěvu na našem fóru! „do hry“
Stav vlákna:
Žádné další odpovědi nejsou možné.
  1. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    Přesňáky, lokše, patenty... brambory uvařené ve slupce se oloupou, vychladlé nastrouhají, smíchají s polohrubou moukou a kopcem soli xD Pak se to těsto zpracuje na váleček cca 3 cm v průměru, odkrojí se kousek, vyválí na placku a peče se na sucho na plotně. Kdo nemá kamna, tak na plynu na plotýnce, kdo má sklokeramickou desku jako já, tak na teflonu xD Počká se, až se začnou dělat puchýřky a spodní strana je nahnědlá, obrátit, počkat na puchýřky, propíchnout, přiměřeně uplácnout aby se propeklo; na talíři pomastit sádlem a přikrýt. Vrství se pořád na sebe. A baští se na slano třeba se škvarky nebo na sladko s povidly a sypané mákem s cukrem...

    EDIT: manželka mého šéfa je "dámička" a ta mu je nepřipraví... zaserinkala by si nalepené nehty... ;)
     
    Naposledy upraveno: 14/10/18
  2. medved222

    medved222 Analytik fóra

    Zdravím, tak u nás se tomuto jídlu říká ertepláky (nebo hertepláky) a mouku dáváme hladkou, soli špetku a taky vejce. Místo sádla používáme olej a placky musí být vyválené úplně na tenoučko. Sypeme je bohatě mákem,smíchaným s cukrem a pak je srolujeme jako palačinky. Dělávám jich kolem 60 kusů, peču je na sucho na litinové pánvi. Jednou v zimě, jak bylo v kuchyni z toho pečení poněkud kouřmo, tak jsem měla okno dokořán a venku silně mrzlo a tou prudkou výměnou vzduchu nám začaly odpadávat tapety. Museli jsme je pak úplně odstranit a od té doby kuchyň jen malujeme.
     
  3. marketka47

    marketka47 Dozorce fóra

    Hezký večer,taky tyto placky znám z dětství,nijak se tomu neříkalo,dělávala mi je maminka vždy když dělala bramborové knedlíky,jen je dělala na klasických kamnech,na tále,měla jsem ráda z nich strhávat ty přichycené bubliny.Na kamnech stála vždy konvice s kafem s melty,vždy teplá a placky jsem měla ráda se švestkovými povidly a posypané pracharandou. mňamky to bylo;)
    Tak jste mi děvčata připomněli tak nějak dětství.A asi se dělají teď jen krajově a dřív to bylo docela běžné jídlo chudých,když nebylo na maso a děcka něco jíst muselaxD
    Krásná vzpomínka na dětství:)
     
    Naposledy upraveno: 14/10/18
  4. Prepperka

    Prepperka Velvyslanec fóra

    My tomu říkali prostě bramborové placky. A mazali jsme je rozpuštěným máslem. U nás je dělával tatínek, a když vařil on, byl to svátek. Tyhle placky a bramborový salát jsou vlastně jediný dvě jídla, která vím že někdy vařil. A obojí bylo skvělé, olizovala jsem se až za ušima.
    A dneska jsem měli další mňamku - špízy. Ty zas dělá můj manžel. Dává tam věci, které máme rádi, takže na jedné špejli vedle sebe sedí slanina, kuřecí, cibule, jatýrka a paprika. K tomu děláme krokety a vylepšenou tatarku (tatarka, kečup, hořčice, kyselá okurka a cibule). Je to naše sváteční jídlo, a dnes jsme slavili narozky skoro zeťáka, tak to byla dobrá příležitost. A jako předkrm jsme si udělali ještě šunkovou rolku, čímž už jsme to požitkářství povýšili skoro na hřešení. A jak tak o tom mluvím, dostala jsem strašný hlad, půlnoc nepůlnoc. Tak to je nejvyšší čas jít spát a ten hlad pěkně zaspat. Takže dobrou noc všem ještě bdícím.
     
  5. herda21

    herda21 Expert fóra

    Y_n_O Přesňáky, lokše, patenty...

    No jo, patenty... O těch jsem tady už psala, že je dělával táta přímo na plotně bílého, plechového, kuchyňského sporáku...Nevěděla jsem, že se jim říká také přesňáky :D

    Prepperka bramborové placky jsou u nás bramboráky ze strouhaných syrových brambor :)
     
    Naposledy upraveno: 15/10/18
  6. Y_n_O

    Y_n_O Živoucí legenda fóra

    No vidíš, tak vidíš, že víš :) Je to podle kraje, já znám těch názvů víc, já jsem z Hané, tam jsou to ty lokše; tatova druhá manželka Anežka je z Valach, ta dělala patenty; a tady v Dřevákově a okolí jsou to ty přesňáky :)
     
  7. Dovolím si malou kuchařskou vsuvku:
    "kapr na svíčkové" je :D totální nesmysl. Základní "jídlo/recept" zní: "Hovězí svíčková pečeně na zelenině" (dle významného klasického českého šéfkuchaře pana V. Vrabce)
    Takže opravdu srozumitelně by byl název "kapr na zelenině" případně a la. Kapr na svíčkové by jaksi byl kapr na hovězím :D
    ==========================
    P.S.:

    A abych jen nepoučovala :) tak jeden hodně starý recept na hodně staré jídlo (tedy... tradiční, né odleželé)
    Nastavovaná kaše - zapečená, případně s uzeninou
    Potřebujeme:
    brambory, mléko, sůl, máslo, lžíci sádla, pepř, krupici (v nouzi i dehydrovanou dětskou krupičku) spoustu česneku (v receptech se píše "dle chuti") ale v tomto případě více je lépe.
    měkkou uzeninu.
    Nebudu psát žádnou gramáž, ono to dost dobře nejde.
    Z brambor mléka, másla soli uděláme klasickou bramborovou kaši (vaše obvyklé množství můžete snížit cca o 1/3 - bude se totiž "nastavovat")
    Před tím, než dáme vařit brambory na kaši, namočíme cca 3 pol. lžíce krupice a zalijeme 5 dcl mléka. Jde o to, aby krupice nacucla mléko - v nádobě může trochu mléka zbýt, hlavně musí být krupice dobře "nacucaná".
    Do už hotové bramborové kaše zapracujeme namočenou krupici, přidáme pepř, prolisovaný česnek. Hmotu vylijeme na "koláčový" plech, do kterého jsme dali lžíci sádla a nechali v troubě řádně rozehřát na 200°C. Na povrch kaše můžeme položit na kolečka nakrájenou měkkou uzeninu. Pečeme cca 40 minut - minimálně do té doby, než se povrch zbarví do růžova a udělají se křupavé kraje.
     
    Naposledy upraveno moderátorem: 15/10/18
  8. -pechfógl-

    -pechfógl- Živoucí legenda fóra

    Nojo, to je tak, když si někdo myslí, že svíčková je ta omáčka, protože konzistencí připomíná svíčku. Omyl, svíčková je to maso, kterýžto kusanec krávy se nazývá hovězí svíce, u prasátka pak panenka.
    Drůbež nic takového nevlastní - a jestli kapr, tak jsem jelen.xD
    Bramborové placky: Ňamka vellká. Na plotně nasucho.... Mimochodem Indové vyrábějí něco podobného, placky rótí a čapátí. Konzumace s různými jogurtovými dipy je taky labužnický zážitek, zvlášť když se to umí připravit, nekoukejte na mně, já to nejsem.
    A k té sousedce. Nepíšu o ní, protože ty konce byly smutné a před měsícem umřela. Takže mlčení raněného Indiána už navždy.:(
     
    Naposledy upraveno: 15/10/18
  9. Jonsdorf

    Jonsdorf Ikona fóra


    Že něco zní divně neznamená že známe vše...
    :D:D:D
    Ale zeptet se kuchařky neumí.

    Zbyla vám omáčka ze svíčkové?
    Neboli "Kapr na svíčkové"

    Ingredience:
    Porce kapra nebo i jiné ryby, máslo, pepř, oregano, strouhaná zelenina na svíčkovou – mrkev, celer a petržel.
    Postup:
    Omyté porce kapra nebo jiné ryby dobře osušíme, osolíme a posypeme oreganem.
    Naložíme do zbylé omáčky a posypeme strouhanou zeleninou. Necháme proležet.
    Zapékáme něco přes půl hodiny při teplotě 140-150 stupňů.
    Jako přílohu pečený brambor ale také třeba rýže.

    :p
    No samozřejmě název si můžete libovolně měnit.
    Já napsal jak jsem koupil.​
     
    Naposledy upraveno: 15/10/18
  10. -pechfógl-

    -pechfógl- Živoucí legenda fóra

    Jonsdorf: A taky požil? xD Já teda, když je v tom kapr, tak ne. (Trauma z dětství, když jsem viděla, jak to vražděj o vánocích).
     
  11. Jonsdorf

    Jonsdorf Ikona fóra


    -pechfógl-
    Už předtím jsem psal že ne a bude to patrně tím že po (klasické) svíčkové nezbyde nic, jen nádobí a příbory.
    Tedy aby sme si rozuměli po svíčkové na smetaně.
    xD
     
    Naposledy upraveno: 15/10/18
  12. vilm4

    vilm4 Dozorce fóra

    Kapra můžu na různé způsoby-na modro,na černo,proč ne na žluto se zbylou smetanovou omáčkou ze svíčkové.Určitě to zkusím.
    Bramborové placky máme nejradši s javorovým sirupem.
    Nastavovanou kaši nastavuju vařenými krupkami,do ní česnek,pepř a majoránku.
    A nechte toho,měla jsem k obědu zbytek špaget s výpekem z bůčku!Bez masa!!Hrůza.
     
  13. evoku57

    evoku57 Živoucí legenda fóra

    Teď jsem dávala do mrazáku zbylé dvě porce svíčkové, ale zbylo i masíko - kančí - tak kapra ne, toho si dám raději smaženého nebo na másle. Už delší dobu se strojím, že udělám škubánky, co dělala maminka, pečené v pekáčku s hodně silnou vrstvou sádla, pěkně do zlatova a k tomu hrnek mléka nebo podmáslí. Nějak se na ty staré recepty zapomíná a přitom to byla taková dobrota i když z nutnosti, že nebylo nic jiného k sehnání nebo z důvodu financí a dnes si na tom debužírujeme
    ;)
     
  14. Jonsdorf

    Jonsdorf Ikona fóra


    Vilíku...

    Tak teď tedy nevím zda popřát dobrou chuť nebo upřímnou soustrast...
    Ty špagety s výpekem zní děsivě.
    :(
    No snad to není celé...​
     
  15. herda21

    herda21 Expert fóra

    pechfógl A k té sousedce. Nepíšu o ní, protože ty konce byly smutné a před měsícem umřela. Takže mlčení raněného Indiána už navždy.:(
    Hmm, víš že to mne také napadlo?.... Inu, takový je život....
    evoku57 a co tak recept pro nás neznalé, bylo by možno? Či je tajný, rodinný, přísně chráněný?:)

    Tedy úplně bez masa, to ne, ale nějaký velký masožravec nejsem. Když mám na výběr, beru bezmasé jídlo. Pokud máte vyzkoušené tipy, sem s nimi :)
     
  16. evoku57

    evoku57 Živoucí legenda fóra

    Klasika škubánkový recept - Uvařit osolené brambory do měkka, slít vodu aby byla tak do poloviny brambor a přidat hrubou mouku. Nechávám pak 2-3 minutky mírně provařit a pak odstát asi 20 minut. Brambory s moukou rozšťouchat do hladka, pak si s vařečkou chvíli pohrát a mazat škubánky po hrnci, aby se těsto nelepilo. Pekáček silně vymazat sádlem, na to namačkat škubánkové těsto, navrch dávám také sádlo a dát upéci na 180 stupňů do hodně zlatova, až je i silnější kůrčička. Jinak recept si snadno vygůglíte na netu, jen to pečení na sádle je navíc, to je původem ze Slovenska
    ;)
     
  17. Skali

    Skali S-Moderator Team Farmerama CZ & SK

    Y_n_O - u nás se bramborové placky máčely jedině v řepném sirupu :inlove:
     
  18. jana563

    jana563 Dozorce fóra

    Já dělám lokše dost často když mi zbydou brambory od oběda.Naši si na ně mazali krémžskou hořčici.Jinak bramboráky ze syrových brambor znám jako cmundu.
     
  19. vilm4

    vilm4 Dozorce fóra

    Že já sem lezla!Škubánky zapečené na sádle neznám,zkusím,musí to být mana nebeská.
    Řepný sirup na placky dělala moje babička,já před léty taky ale teď nemám přístup k cukrovce.V těch našich kopečkách řepu nikdo nepěstuje.
    Jonsdorf,mezi řádky vidím tvoji účast.Už jsem si ocitrónovala lososa a nakrájela pórek,takhle by to dál opravdu nešlo.
     
  20. Skali

    Skali S-Moderator Team Farmerama CZ & SK

    vilm4 - pro řípu jsme si jezdili do kraje - na Jičínsko. Tam toho měli jézéďáci všude dost. I po silnici :D
     
Stav vlákna:
Žádné další odpovědi nejsou možné.